Wij mkb-ondernemers zijn de motor van de economie: lokaal, regionaal, provinciaal en landelijk. Dat betoogde MKB Duiven voorzitter Theo de Reus in zijn nieuwjaarstoespraak.
Namens het bestuur van MKB Duiven heet ik jullie allemaal van harte welkom op onze nieuwjaarsbijeenkomst.
Gelukkig laten we ons bij MKB Duiven door de recessie niet ontmoedigen en houden we zoals sinds 2005 gebruikelijk is een nieuwjaarsreceptie.
Nou moet ik er wel bijzeggen dat onze receptie een stukje goedkoper is dan die bij gemeenten.
We mogen als MKB Duiven graag iets groots organiseren maar zoals in Arnhem een nieuwjaarsreceptie die 50.000 euro kost, dat gaat ons zelfs niet lukken, terwijl we er bij MKB Duiven toch wat van kunnen.
Uiteraard zijn we weer verheugd dat onze burgemeester Henk Zomerdijk bereid is om straks op zijn eigen, sublieme wijze bekend te maken wie de winnaar is van onze verkiezing van de Rabobank De Liemers Duivense ondernemer van het jaar 2010.
Gelukkig is de burgemeester zijn pasje niet vergeten want hij is al binnen. Meneer Zomerdijk van harte welkom.
En natuurlijk zijn we ook blij met de komst van Brigitte en Bertus Elsman, die vanavond als Duivense ondernemers van 2009, onze ereprijs overhandigen aan de Spiegel & Reflex Duivense starter van 2010.
Ik zie dat er nog veel meer oud-ondernemers van het jaar zijn, maar een man is er vanavond niet en dat is Ton Koenen en dat verdriet ons allemaal zeer.
Daarom zou ik nu graag een moment stilte willen om Ton met z’n allen te herdenken.
Vanavond zijn ook bestuursleden te gast van al onze MKB-zusterverenigingen in de Liemers, die de afgelopen jaren zijn opgericht en ook hen heet ik speciaal welkom.
Het is voor jullie misschien moeilijk voor te stellen maar zeven jaar geleden zijn we met amper dertig leden het nieuwe MKB Duiven begonnen.
De nieuwjaarsreceptie hielden we in het cafe van Gieling en die ruimte was nog veel te groot.
En kijk nu vanavond eens om je heen in deze volle zaal: dit is echt fantastisch.
Anno 2011 verspreidt de formule van MKB Duiven zich als een olievlek over de Liemers.
Eerst was daar Ondernemend Westervoort, daarna MKB Zevenaar, vervolgens MKB Rijnwaarden en sinds kort is er ook MKB Montferland en ik ben er van overtuigd dat het niet bij onze regio zal blijven.
Ik vind dat we met z’n allen buitengewoon trots mogen zijn op het succes van MKB Duiven en dat we collega-ondernemers in de Liemers inspireren om ook nauw met elkaar te gaan samenwerken en elkaar wat te gunnen, want zo hoort het.
Maar niet alleen inspireren we collega’s in de Liemers, we helpen ze daar waar nodig ook een handje om de MKB-vereniging van de grond te tillen en dat is fantastisch om te doen.
In het beginstadium heb ik gesprekken met de initiatiefnemers van de nieuwe MKB-afdeling, zo’n gesprek valt voor die initiatiefnemers niet mee hoor want er is er maar een aan het woord en dat ben ik.
Maar gelukkig heb ik ze dan aan het einde van de avond wel kunnen overtuigen van de toegevoegde waarde die een club als MKB Duiven in elke gemeente kan hebben, voor de bedrijven zelf maar ook voor de lokale gemeenschap waarvan ze een belangrijk deel uit maken.
Inmiddels tellen we als MKB Duiven meer dan 350 leden, die niet voor mogelijk gehouden mijlpaal (maar dat roep ik elke keer als we er een noteren) hebben we afgelopen jaar bereikt, Zevenaar heeft zo’n 150 leden, Westervoort zo’n 125, Rijnwaarden ook al weer zo’n 50 en MKB Montferland begint net en dat begint ook al aardig te lopen.
Dat is alles bij elkaar al bijna 700 leden en daar blijft het niet bij.
Want let op mijn woorden: we gaan het in de Liemers nog meemaken dat we als MKB-verenigingen gezamenlijk de duizend leden gaan halen!
En dat is het beste dat de Liemers de komende jaren kan overkomen.
Er zijn tal van onderzoeken en er worden tal van maatregelen genomen om de economische crisis te keren, maar het zijn de MKB-ondernemers die er uiteindelijk voor moeten zorgen dat het in ons land weer beter gaat.
Wij MKB-ondernemers zijn de motor van de economie: lokaal, regionaal, provinciaal en landelijk!
En een van onze collega’s is er zelfs van overtuigd is dat we voor nog meer regionale werkgelegenheid kunnen zorgen als die grote jongen zich aan de spelregels voor de pasjes houdt en dan heb ik het natuurlijk over Frans Loonstra.
Om de samenwerking met onze zusterverenigingen te stimuleren, gaan we als MKB Duiven het voortouw nemen om een keer per jaar een grote activiteit te organiseren voor alle MKB-verenigingen in de Liemers.
Een van de hoogtepunten van het afgelopen jaar is ook de aanzienlijk verbeterde relatie met de Duivense gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders.
Iedereen is van het mij gewend dat ik de Duivense politiek in mijn nieuwjaarstoespraak altijd een beetje zit te jennen, maar dat is niet meer nodig.
Stonden we in het verleden wel eens lijnrecht tegenover elkaar, dat is nu veranderd!
Dat is een goede ontwikkeling, maar ik ben wel iemand voor wie elk nadeel ook een voordeel heeft.
Want ik zeg altijd tegen Duivense ondernemers die nog geen lid zijn van onze vereniging dat onze contributie een schijntje is in vergelijking met de reclamebelasting die ze zonder MKB Duiven nu elk jaar aan de gemeente Duiven zouden moeten betalen.
Voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart vorig jaar hebben we het startsein gegeven voor onze verkiezingscampagne getiteld ‘ Samen werken aan een beter Duiven’.
En ik moet zeggen dat alle politieke partijen en het college dat signaal perfect hebben opgepakt.
Maar we zitten ook in het zelfde schuitje.
Wij als ondernemers kampen met de gevolgen van de recessie, terwijl de gemeente met gigantische bezuinigingen te maken heeft.
Alleen samen kunnen we de uitdagingen aan om daar oplossingen voor te vinden en ik roep alle gemeentebesturen in de Liemers dan ook op om nog veel meer samen te gaan werken met het lokale bedrijfsleven.
En kom dan bij mij niet aan het Europese aanbestedingen of andere belemmeringen.
Ik vind dat in het belang van de economie van de Liemers de grenzen van de wetgeving best opgezocht mogen worden om het lokale bedrijfsleven zo veel mogelijk het werk van de gemeenten te laten uitvoeren.
We hebben dit jaar als MKb Duiven weer een overvol programma en ik ga dat nu niet met je doornemen, anders sta ik hier over een half uur nog en meer dan tien minuten Theo de Reus lijkt me echt te veel van het goede.
Maar voor drie activiteiten wil ik nu toch alvast je gewaardeerde aandacht.
Het zijn activiteiten waarin we als MKB Duiven laten zien dat maatschappelijk betrokkenheid bij ons lokale ondernemers in de genen zit.
De eerste activiteit is de Roefeldag
Zo rond de duizend kinderen van de hoogste groepen van de basisscholen gaan zaterdag 25 juni op bezoek bij tientallen bedrijven en instellingen in onze gemeente.
Dat is een geweldige happening want op die manier krijgen de kinderen een eerste indruk van bedrijven en beroepen.
De Duivense roefeldag is een van de grootste in Nederland.
Helaas stopt de landelijke organisator (Jantje Beton) er mee, maar gelukkig gaat het actieve Duiven comite door.
Dat hing nog aan een zijde draadje, maar als bestuur van MKB Duiven hebben we besloten dat we het comite gaan helpen want die unieke Roefeldag mag niet verdwijnen.
Daarom hier mijn oproep om er met z’n allen de schouders onder te zetten, dat kan door met je bedrijf mee te doen aan de Roefeldag of door iets voor de organisatoren te doen.
Zo is de drukker van ons verenigingblad MKB Nieuws (Real Concepts van Lex Bosman) bereid om voor een matsprijsje al het drukwerk te verzorgen.
Nieuw is ook project de Koninklijke Weg van het Candea College, waarmee we al een succesvol project hebben met snuffelstages bij onze leden voor leerlingen uit de tweede klas van het VMBO
De Koninklijke Weg is een nieuw project om leerlingen die bezig zijn met het laatste jaar van hun vmbo gt-opleiding (zeg maar de oude mavo) via stages vroegtijdig kennis te laten maken met de bepaalde beroepen en bedrijven.
Doordat de leerlingen zo meer feeling krijgen met de praktijk hopen we dat ze daardoor gemotiveerd voor een gerichte middelbaar beroepsopleiding kiezen.
Dat is belangrijk omdat gebleken is dat veel te veel vmbo gt-leerlingen met hun studie stoppen als ze naar de havo gaan, omdat die opleiding voor hen te hoog gegrepen is.
We zoeken bedrijven die aan die stages mee willen werken, maar daar wordt iedereen in de loop van het jaar rechtstreeks voor benaderd.
Een goed voorbeeld van onze maatschappelijke betrokkenheid is ook het initiatief van collega Werner Willems, die zich verdiept heeft in de aanwezigheid van defibrillators oftewel AED-apparaten, waarmee je het leven kunt redden als iemand plotseling in elkaar zakt.
Werner inventariseert momenteel of er wel voldoende van die apparaten zijn in de gemeente Duiven zijn en wat we er als ondernemers (eventueel in samenwerking met de gemeente) aan kunnen doen om er voor te zorgen dat er genoeg komen zodat er altijd eentje binnen een paar minuten in de buurt is.
Een uniek project dat onze steun verdient, ook al moeten we er onze portemonnee voor trekken.
Maar bovendien heeft het er in de beginfase al voor gezorgd dat bedrijven waarmee Werner heeft gesproken, nu al met collega’s in de directe omgeving nadenken om sowieso een defibrillator aan te schaffen.
Ik heb vorig jaar bij mijn herbenoeming als voorzitter ook het mandaat gekregen om MKB Duiven gereed te maken voor de volgende stap.
Dat is nodig omdat we als bestuur en vereniging na jaren van onstuimige groei de neveneffecten gingen voelen: soms gaat het allemaal te snel en komt er te veel op de schouders van een paar mensen en dat is niet goed voor de continuïteit van onze vereniging.
Hoewel we als bestuur hebben we afgelopen jaar een geweldige impuls gekregen door de komst van vier nieuwe enthousiaste bestuursleden en dat was nodig. Helaas ontbreekt Lisette Bardoel van de Rabobank vanavond wegens ziekte.
De plannen voor die reorganisatie van onze verenigingen beginnen vaste vormen aan te nemen. Ik mag er nog niets over zeggen, maar het ziet er, dankzij de inzet van leden die me daar met groot enthousiasme bij helpen, perfect uit.
Het wordt een stevig fundament voor de toekomst van onze businessclub.
In 2004 zijn we met het nieuwe MKB Duiven begonnen, dus de eerste zeven jaar hebben we nu gehad.
We gaan nu breken met een oud gezegde want de komende zeven jaar worden minstens net zo goed, zo niet beter.
Zo mijn taak zit er vanavond op, ik ga genieten!
En dan wil ik nu voordat ik de microfoon geef aan onze gastvrouw Francine, die de rest van de avond zal presenteren, met z’n allen graag een toost uitbrengen op MKB Duiven en op een gezond en succesvol 2011.
| wo 09 mei van 19:30 - 21:30 Workshop Cocktail shaken |
| zo 13 mei van 19:30 - 13:00 MKB Motortoertocht |
| ma 14 mei van 19:30 - 13:00 MKB Motortoertocht |
| di 29 mei van 19:30 - 22:00 Workshop Fotografie op locatie |
| za 02 juni van 09:00 - 16:00 Roefeldag |
| ma 04 juni van 00:00 Vrijwilligersproject |
| di 05 juni van 00:00 Vrijwilligersproject |
| wo 06 juni van 00:00 Vrijwilligersproject |
| do 07 juni van 00:00 Vrijwilligersproject |
| di 12 juni van 19:30 - 22:00 Workshop Cartoon tekenen |